Governance

Pages in Governance

  1. CELC Management Committee
  1. Financial Transparency

CELC Management Committee

Governance

Chair - Phil Healy

  • Co-opted Governor
  • Nominated by the Management Committee and first appointed on 5 October 2020
  • Term of office ends 4 October 2025

Vice Chair – Duncan Mills

  • Co-opted Governor with additional responsibility for Staff Cohesion.
  • Nominated by the Management Committee and first appointed on 19 November 2018.
  • Term of office ends 18 November 2022.

Denise Burrows

  • Co-opted Governor with additional responsibility for Pupil Outcomes and Teaching and Learning.
  • First appointed on 27 April 2018.
  • Term of office ends 26 April 2022.

Christine Green

  • Co-opted Governor
  • First appointed 12 December 2019.
  • Term of office ends 11 December 2023.

Andy Groves

  • Co-opted Governor with additional responsibility for Safeguarding and Health and Safety.
  • Nominated by the Management Committee and first appointed on 12 February 2019.
  • Term of office ends 11 February 2023.

Sarah Mills

  • Ex-Officio Governor first appointed 1 November 2018. 

Blaman Sekete

  • Staff Governor with additional responsibility for Pupil Behaviour and Wellbeing.
  • First appointed on 26 January 2017.
  • Term of office ends on 25 January 2021.

Cathy Warner

  • Staff (Support) Governor
  • First appointed 7 December 2020. Term of office ends 6 December 2024.

Angela Carr

  • Clerk and Administrator
  • Member of Coventry Governor Support Service

Committee Members who have stood down during the last 12 months

Chair – David Lisowski

  • Co-opted Governor with additional responsibility for Inclusion and Attendance. 
  • Nominated by the Management Committee and first appointed on 26 September 2018.
  • Term ended August 2020

Sarah Beestone

  • Co-opted Governor
  • First appointed 26 January 2017
  • Term ended 31 August 2019

Yvonne Johncox

  • Co-opted Governor (Pastoral Support Manager)
  • First appointed 14 May 2019
  • Term ended 22 June 2020

Ebony Wake

  • Staff (Support) Governor
  • First appointed 22 January 2020
  • Term ended 31 October 2020 

Register of business interests

Governor attendance

Is there anything wrong with this page?